Białe niedziele nie wystarczą
Mniejsze gminy już dziś mają problemy ze znalezieniem pieniędzy na programy zdrowotne. Nowe przepisy mogą jeszcze utrudnić im działanie.
Z danych uzyskanych z zakończonego właśnie na terenie Lublina Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych „PoZdro!" wynika, że ponad 20 procent młodzieży I klas gimnazjum ma problemy z nadwagą i otyłością. Grubo ponad połowa ma niedostateczną wydolność fizyczną, a ponad 70 procent nieprawidłową postawę ciała.
Program, który miasto Lublin realizowało z Fundacją Medicover od 2015 r., polegał na przeprowadzeniu badań przesiewowych u uczniów w zakresie masy ciała, określenia ciśnienia tętniczego krwi, postawy ciała oraz diagnostyki wzroku. Na podstawie wyników badań dzieci wraz z rodzinami były kwalifikowane do dalszej opieki na okres dwóch lat. Otrzymywały pomoc specjalistyczną oferowaną przez lekarza, dietetyka, trenera aktywności fizycznej oraz psychologa.
Teraz władze miasta postanowiły programem profilaktyki nadwagi i otyłości objąć uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych, czyli najbardziej zagrożone dzieci wchodzące w wiek dojrzewania. Zajmie się tym Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Lublinie, wybrany w drodze konkursu. Projekt będzie realizowany przez trzy lata. Rozpocznie się w 2018 roku. Warunkiem jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta