Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dekret Bieruta jednak nadal obowiązuje

13 października 2017 | Prawo | Juliusz Bennich-Zalewski

Bezpieczeństwo prawne nieruchomości warszawskich nie powinno dziś doznać ponownego uszczerbku, tym razem z inicjatywy Prokuratury Krajowej – uważa Juliusz Bennich-Zalewski.

„Rzeczpospolita" 6 października opublikowała artykuł prokuratora Prokuratury Krajowej Jacka Wygody pt. „Dekret Bieruta już nie obowiązuje".

Zawarta w tytule artykułu teza autora jest szokująca. Niestety jednak na jej poparcie autor wskazuje kilka, trzeba przyznać, mocnych argumentów prawnych.

W rezultacie autor wywodzi, że dekret warszawski z 1945 r. nigdy nie wszedł życie, albo też później utracił moc – a to w 1965 r. – z chwilą wejścia w życie kodeksu cywilnego, a to w 1997 r. – z chwilą wejścia w życie nowej konstytucji, ewentualnie w 2001 r. – z chwilą wejścia w życie ustawy o zmianie upoważnień do wydawania aktów normatywnych.

Konkluzja autora jest taka, że wobec nieobowiązywania dekretu od wielu już lat kilka tysięcy wydanych dotychczas przez ratusz decyzji o zwrocie nieruchomości byłym właścicielom i ich spadkobiercom wydano bez podstawy prawnej. W konsekwencji decyzje te kwalifikowałyby się do stwierdzenia ich nieważności (art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a.).

Nie byłoby też wówczas podstawy prawnej do zwrotu kolejnych nieruchomości. I to nie tylko na rzecz cwaniaków, jakimi od kilku miesięcy zajmuje się komisja weryfikacyjna, ale także na rzecz prawowitych spadkobierców, którzy od wielu lat czekają na zwrot ojcowizny, co przewiduje co do zasady dekret....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament