Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Termin płatności podatku może minąć

13 października 2017 | Dobra Firma

ORDYNACJA | Konsekwencją upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest jego wygaśnięcie. Jest jednak długa lista okoliczności, które przerywają lub zawieszają bieg tego terminu.

Zgodnie z art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podobnie jak w innych dziedzinach prawa (np. w prawie cywilnym czy karnym), funkcją przedawnienia jest przede wszystkim stabilizacja stosunków prawnych, a także pewnego rodzaju motywacja uprawnionych podmiotów do egzekwowania należnych im praw. Ponadto, instytucji przedawnienia wiąże się również z typowym następstwem upływu czasu, jakim jest postępujące zwiększanie się trudności dowodowych. W imię tych wartości ustawodawca godzi się na występowanie w stosunkach społeczno-gospodarczych negatywnych zjawisk, jakimi są uchylenie się od płacenia należnych podatków, zaspokajania roszczeń cywilnoprawnych czy – na gruncie prawa karnego - unikanie poniesienia odpowiedzialności karnej przez sprawcę przestępstwa wskutek upływu terminu przedawnienia.

Różne skutki

W odróżnieniu od przedawnienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament