Termin płatności podatku może minąć
ORDYNACJA | Konsekwencją upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego jest jego wygaśnięcie. Jest jednak długa lista okoliczności, które przerywają lub zawieszają bieg tego terminu.
Zgodnie z art. 70 par. 1 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podobnie jak w innych dziedzinach prawa (np. w prawie cywilnym czy karnym), funkcją przedawnienia jest przede wszystkim stabilizacja stosunków prawnych, a także pewnego rodzaju motywacja uprawnionych podmiotów do egzekwowania należnych im praw. Ponadto, instytucji przedawnienia wiąże się również z typowym następstwem upływu czasu, jakim jest postępujące zwiększanie się trudności dowodowych. W imię tych wartości ustawodawca godzi się na występowanie w stosunkach społeczno-gospodarczych negatywnych zjawisk, jakimi są uchylenie się od płacenia należnych podatków, zaspokajania roszczeń cywilnoprawnych czy – na gruncie prawa karnego - unikanie poniesienia odpowiedzialności karnej przez sprawcę przestępstwa wskutek upływu terminu przedawnienia.
Różne skutki
W odróżnieniu od przedawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta