Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie przesłanki zawieszenia postępowania

13 października 2017 | Prawo w biznesie | Gabriela Izworska

Przez zagadnienie wstępne, stanowiące jedną z przesłanek zawieszenia postępowania administracyjnego, rozumie się zagadnienie prawne o charakterze materialnym, które wyłoniło się w toku postępowania w sprawie administracyjnej i do którego rozstrzygnięcia nie jest właściwy organ prowadzący postępowanie, ale inny organ lub sąd i rozstrzygnięcie tego zagadnienia jest koniecznym warunkiem wydania decyzji przez organ administracji.

Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 lutego 2017 r., II OSK 1364/15

Postanowieniem z 2014 r. wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego (WINB) po rozpoznaniu zażalenia H. i J. B. uchylił postanowienie powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (PINB) o zawieszeniu postępowania administracyjnego w sprawie budynku hali produkcyjnej do czasu rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, tj. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przez właściwego wójta. W uzasadnieniu organ wskazał, że wojewódzki inspektor ochrony środowiska poinformował, że podczas przeprowadzonej kontroli nie przedstawiono żadnych dokumentów legalizujących użytkowanie budynku. J. R. zwrócił się do PINB o możliwość zalegalizowania budynku hali produkcyjnej, a po miesiącu H. i J. B. zwrócili się o przeprowadzenie kontroli. W jej wyniku ustalono, że działka stanowi własność J. R. Po przeprowadzonej kontroli H. B. i J. B. poinformowali, iż na terenie działki w dalszym ciągu prowadzone są roboty budowlane. W toku przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego PINB ustalił, że J. R. złożył do urzędu gminy wnioski o ustalenie warunków zabudowy dotyczące legalizacji inwestycji oraz wniosek o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament