Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie na taką reformę czekają sądy

13 października 2017 | Kraj
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita

Spór w obozie dobrej zmiany to efekt lekceważenia prezydenta – uważa wicemarszałek Sejmu z Kukiz'15.

Rz: Czego pan się spodziewa po projektach ustaw prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących sądownictwa?

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15: Przede wszystkim chcę podkreślić, że zmiany w KRS i SN to wbrew temu, co mówią politycy obozu władzy, nie jest reforma wymiaru sprawiedliwości, której tak bardzo oczekują Polacy. Te ustawy w żaden sposób nie rozwiązują problemu, który od lat jest wskazywany na pierwszym miejscu w badaniach dotyczących funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce, a mianowicie przewlekłości postępowań. Moim zdaniem poważna debata nad realną reformą wymiaru sprawiedliwości jeszcze nawet się nie zaczęła, a większość tego, co ostatnio usłyszeliśmy w tym temacie, to po prostu mydlenie oczu. Jako Kukiz'15 pracujemy nad przywróceniem do polskiego porządku prawnego instytucji sędziów pokoju, wybieranych przez obywateli i przez nich kontrolowanych. Sędziowie pokoju orzekaliby w drobnych sprawach cywilnych i karnych, na podstawie uproszczonej procedury, co spowodowałoby przyspieszenie postępowań i odciążenie sądów powszechnych. I to byłaby prawdziwa reforma.

Czy prezesowi PiS uda się przekonać prezydenta do zmian proponowanych wcześniej przez ministra Ziobrę, m.in. wygaszenia kadencji sędziów SN po 65. roku życia i wybór KRS przez Sejm?

Minister Szczerski przedstawił cztery warunki brzegowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament