Zaplanować cały kraj
Według najbardziej aktualnych danych z raportu Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk z 19 lutego 2016 roku w Polsce istnieje 45,6 tys. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Pokrywaja one 29,2 proc. powierzchni Polski. To mało. „Wskaźnik, jak i tempo wzrostu wciąż jest niezadowalające. Nie ma też podstaw, aby sądzić, że w najbliższych latach znaczniejsza część kraju zostanie uregulowana pod tym względem" – piszą twórcy raportu, pod redakcją prof. Przemysława Śleszyńskiego z Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Tempo rozwoju inwestycji jest u nas niewspółmiernie szybsze od prac administracyjnych. Miejscowych planów przybywa w tempie 1 proc. rocznie.
Wielu twierdzi, że to grzech główny polskiej gospodarki przestrzennej: zaniechania w uchwalaniu miejscowych planów. W Warszawie samorządowcy od siedmiu lat nie mogą przyjąć miejscowego planu ścisłego centrum miasta. W Lublinie trwa długa debata o zagospodarowaniu okolic dworca kolejowego. W Biłgoraju miejscowy plan został przyjęty dopiero w tym roku, po dziesięciu latach debat i kłótni. Przykłady można...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta