Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zagrożeń i napięć nie brakuje

13 października 2017 | Ekonomia
Grzegorz W. Kołodko
źródło: rzeczpospolita.tv
Grzegorz W. Kołodko

Premier Morawiecki zaniża prognozy wzrostu PKB. Presja ministrów, by zwiększyć wydatki, jest bowiem kolosalna – mówi były wicepremier i minister finansów.

Grzegorz W. Kołodko

Rz: Napisał pan z profesorem Koźmińskim książkę „Nowy pragmatyzm kontra nowy nacjonalizm". Skąd się bierze ten nowy nacjonalizm?

Bierze się z reakcji niektórych społeczeństw na niepowodzenia neoliberalizmu, który służył wzbogacaniu nielicznych kosztem większości i doprowadził do tego, że ludzie wpierw wychodzą z siebie, a potem na ulice. W USA wyraźnie widzieliśmy, że przez ponad 20 lat dochody zdecydowanej większości społeczeństwa nie rosły, bo całą śmietankę z rosnącej gospodarki przechwytywała bardzo wąska grupa. Nowy nacjonalizm to jest także odrzucanie tych elit. W przypadku niektórych państw europejskich to także bierze się z tego, że jest niechęć w stosunku do obcych, imigrantów napływających z innych kultur. Nowy nacjonalizm jest złą odpowiedzią na inne zło, którym był neoliberalizm.

Dojdzie do odwrotu od globalizacji?

Przez globalizację rozumiem historyczny, dłuższy niż nasze życie, spontaniczny proces liberalizacji i integracji dotychczas w dużym stopniu w odosobnieniu funkcjonujących gospodarek narodowych. W coraz większym stopniu jesteśmy uzależnieni od tego, co się dzieje czasami bardzo daleko stąd, bo jesteśmy częścią jednej gospodarki światowej. Ten proces, ze względu na powiązania ekonomiczne, usieciowienie produkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10877

Wydanie: 10877

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Styl życia

Zamów abonament