Trzymiesięczne ograniczenie odliczenia VAT sprzeczne z przepisami UE
Polscy przedsiębiorcy, którzy bez własnej winy deklarują transakcję objętą odwrotnym obciążeniem później niż w ciągu trzech miesięcy, powinni mieć prawo odliczyć podatek naliczony z tego tytułu w tym samym okresie co należny.
Władysław Varga
Od początku 2017 r. obowiązują przepisy VAT, zgodnie z którymi podatnik ma trzy miesiące na wykazanie transakcji objętych obowiązkiem samonaliczenia podatku. Chodzi tutaj o wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), import usług oraz krajowe odwrotne obciążenie (złom, stal, elektronika i usługi budowlane). Jeżeli termin trzymiesięczny nie zostanie dochowany, to podatnik jest karany. Kara polega na czasowym wyłączeniu (odroczeniu) prawa do odliczenia.
Przykład
Jeżeli np. import usług ze stycznia 2017 r. nie został wykazany w deklaracji (lub deklaracji korygującej) przez podatnika do końca kwietnia 2017 r., to prawo do odliczenia nie może być zrealizowane w rozliczeniu za styczeń 2017 r., ale dopiero, jak wskazuje art. 86 ust. 10i ustawy o VAT, „w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej" (czyli na bieżąco).
Problemy praktyczne
Problemów praktycznych związanych z tymi przepisami jest mnóstwo. Można wskazać tutaj chociażby niemające precedensu w polskim systemie podatkowym związanie prawa do odliczenia z momentem złożenia deklaracji korygującej. Jeżeli bowiem korekta stycznia 2017 r. w podanym przykładzie zostanie złożona 25 września 2017 r., to „okresem rozliczeniowym, w odniesieniu do którego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta