Walka samorządów o dobre prawo
Związek Miast Polskich chce działać na rzecz funkcjonalnych i prawidłowych rozwiązań w ustawach.
Wiele miast angażuje się aktywnie w prace Związku, który wypracowuje w ich imieniu propozycje legislacyjne i rozwiązuje problemy wspólne dla wszystkich miast. Ten rodzaj solidarności miast, które razem walczą o swoje sprawy i mówią wspólnym głosem, stanowi największą wartość ZMP.
Do Związku należy obecnie 301 miast, które uznają, że łączą je wspólne problemy i że należy je razem – z pożytkiem dla każdego z miast – rozwiązywać. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę zarówno korzyści bezpośrednie, jak i te, które wynikają ze wspólnych przedsięwzięć, w tym zwłaszcza z lobbingu legislacyjnego i relacji z instytucjami centralnymi. Wszystkie miasta w ZMP wnoszą doświadczenia do wspólnych stanowisk i przedsięwzięć. To stanowi faktyczną siłę Związku.
Związek Miast Polskich – zgodnie ze swoim statutem – zajmuje się obroną interesów miast. Jedną z form działania jest opiniowanie projektów aktów prawnych oraz własne inicjatywy. Wśród wielowątkowej działalności na polu legislacyjnym do najważniejszych osiągnięć Związku (we współdziałaniu z innymi organizacjami samorządowymi) trzeba zaliczyć:
- bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów (2002);
- uchwalenie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (2005);
- nową ustawę o pracownikach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta