Silny głos miast
19 listopada mija 100. rocznica powołania Związku Miast Królestwa Polskiego, który dał początek późniejszemu Związkowi Miast Polskich. Rok temu, 19 stycznia, obchodziliśmy 25 lat od restytuowania Związku.
Gdy w 1917 r. powstawał Związek Miast Polskich, Polska wprawdzie odzyskiwała niepodległości, jednak miasta były zrujnowane pierwszą wojną światową i konieczne było wypracowanie sposobu ich ratowania.
Przedwojenne dzieje
Z inicjatywy mecenasa Adolfa Suligowskiego, prezesa rady m.st. Warszawy, w dniach 19–21 listopada 1917 r. odbył się w Warszawie, za zgodą Rady Regencyjnej, I Zjazd Przedstawicieli Miast Królestwa Polskiego. Podczas spotkania 16 miast powołało Związek Miast Królestwa Polskiego. Na koniec 1918 r. Związek liczył już 75 miast. W II Zjeździe Związku, w styczniu 1919 r., uczestniczyło już, poza miastami z byłego zaboru rosyjskiego, sześć miast Małopolski (Kraków, Lwów, Przemyśl, Rzeszów, Jarosław i Wieliczka). Oprócz kwestii organizacyjnych na I Zjeździe Miast Królestwa Polskiego dyskutowano także nad ich aktualnymi problemami, w tym aprowizacją miast.
Nowo powstała instytucja samorządowa nosiła nazwę Związek Miast Polskich. Nazwa ta bez zmian dotrwała do września 1939 r.
Miasta wielkopolskie po raz pierwszy uczestniczyły w aktywności Związku w styczniu 1920 roku, kiedy to odbył się w Warszawie IV Nadzwyczajny Zjazd Przedstawicieli Związku. Wtedy też prezesem Związku został wybrany prezydent Poznania Jarosław Drwęski. Po miesiącu od tego wydarzenia do Związku należało już 169 miast, a na końcu 1920 roku – 333 miasta. O takim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta