Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Silny głos miast

16 października 2017 | Kongres miast
Prezydent RP Ignacy Mościcki z uczestnikami zjazdu Związku Miast Polskich w roku 1935.
źródło: materiały prasowe
Prezydent RP Ignacy Mościcki z uczestnikami zjazdu Związku Miast Polskich w roku 1935.

19 listopada mija 100. rocznica powołania Związku Miast Królestwa Polskiego, który dał początek późniejszemu Związkowi Miast Polskich. Rok temu, 19 stycznia, obchodziliśmy 25 lat od restytuowania Związku.

Gdy w 1917 r. powstawał Związek Miast Polskich, Polska wprawdzie odzyskiwała niepodległości, jednak miasta były zrujnowane pierwszą wojną światową i konieczne było wypracowanie sposobu ich ratowania.

Przedwojenne dzieje

Z inicjatywy mecenasa Adolfa Suligowskiego, prezesa rady m.st. Warszawy, w dniach 19–21 listopada 1917 r. odbył się w Warszawie, za zgodą Rady Regencyjnej, I Zjazd Przedstawicieli Miast Królestwa Polskiego. Podczas spotkania 16 miast powołało Związek Miast Królestwa Polskiego. Na koniec 1918 r. Związek liczył już 75 miast. W II Zjeździe Związku, w styczniu 1919 r., uczestniczyło już, poza miastami z byłego zaboru rosyjskiego, sześć miast Małopolski (Kraków, Lwów, Przemyśl, Rzeszów, Jarosław i Wieliczka). Oprócz kwestii organizacyjnych na I Zjeździe Miast Królestwa Polskiego dyskutowano także nad ich aktualnymi problemami, w tym aprowizacją miast.

Nowo powstała instytucja samorządowa nosiła nazwę Związek Miast Polskich. Nazwa ta bez zmian dotrwała do września 1939 r.

Miasta wielkopolskie po raz pierwszy uczestniczyły w aktywności Związku w styczniu 1920 roku, kiedy to odbył się w Warszawie IV Nadzwyczajny Zjazd Przedstawicieli Związku. Wtedy też prezesem Związku został wybrany prezydent Poznania Jarosław Drwęski. Po miesiącu od tego wydarzenia do Związku należało już 169 miast, a na końcu 1920 roku – 333 miasta. O takim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10879

Wydanie: 10879

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament