Frankowicze zaczynają wygrywać w sądach z bankami
Marcin Szymański, adwokat i partner w kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.
Rz: Od kilku lat pojawiają się różne pomysły pomocy osobom, które mają problemy ze spłatą kredytu we frankach. W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu w tej sprawie. Jak pan ocenia te propozycje?
Mec. Marcin Szymański: Moim zdaniem jest on korzystny dla banków, dla kredytobiorców już mniej. Projekt ustawy przewiduje swoistego rodzaju ugody, tj. umowy restrukturyzacyjne. W takiej umowie zadłużenie kredytobiorcy będzie ustalane na nowo w złotówkach. Bank, który zawrze taką umowę z kredytobiorcą, otrzyma z funduszu restrukturyzacyjnego zwrot różnicy pomiędzy zadłużeniem kredytobiorcy obliczonym na podstawie średniego kursu CHF w NBP z dnia poprzedzającego dzień zawarcia umowy a kwotą, którą zgodnie z umową kredytobiorca ma spłacić.
Na fundusz restrukturyzacyjny złożą się natomiast banki, które udzielały kredytów waloryzowanych do waluty obcej, wnosząc wpłaty proporcjonalne do posiadanych portfeli tych kredytów.
Zawarcie umowy restrukturyzacyjnej pozwala ustalić korzystniejsze warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta