Zniwelować regionalne różnice
Polska gospodarka staje się coraz bardziej innowacyjna, jednak dysproporcje w potencjale województw są w tym zakresie bardzo wyraźne.
michał duszczyk
Polska zajmuje 46. miejsce na liście Global Innovation Index (najbardziej innowacyjnych gospodarek), a nasza pozycja w różnego rodzaju rankingach tego typu się poprawia. – To m.in. efekt wzrostu innowacyjności poszczególnych regionów naszego kraju – twierdzą zgodnie uczestnicy debaty „Orzeł innowacji", zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą".
Motorem napędowym są Mazowsze, Małopolska, Dolny Śląsk i Pomorze. To – jak wynika z raportu „Potencjał innowacyjności regionów", opracowanego przez Bank Millennium – najbardziej innowacyjne regiony naszego kraju.
Różnice w potencjale
Bank Millennium w celu badania potencjału województw stworzył specjalny Indeks Millennium, uwzględniający kilka czynników: wydajność pracy, stopę wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukację policealną, liczbę pracujących w obszarze B+R oraz liczbę wydanych patentów. Przyznawane za nie punkty pozwalają ocenić rozwój innowacyjności w regionach. W ciągu roku indeks wyraźnie wzrósł.
– Sześć województw awansowało w tym rankingu, a osiem utrzymało dotychczasową lokatę. Jedynie dwa odnotowały regres – mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.
Właściwie od 2011 r. czołówka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta