Stypendium dla doktoranta – z podatkiem czy bez
Chociaż nie ma jednego stanowiska fiskusa czy środki na pobyt naukowca w zagranicznym ośrodku naukowym oraz koszty podróży stanowią diety i inne należności, to jednak pogląd ten jest aprobowany przez sądy administracyjne.
Programy takie jak ETIUDA, Mobilność Plus czy Fulbright Junior Research Award skierowane są do osób rozpoczynających kariery naukowe. Poprzez finansowanie kosztów związanych z pobytem w jednostce naukowej posiadającej siedzibę poza terytorium Polski, mają umożliwiać młodym naukowcom wzięcie udziału w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych. Programy zapewniają finansowanie pobytu w jednostce naukowej posiadającej siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącej badania naukowe lub prace rozwojowe. Z programów stypendialnych mogą korzystać doktoranci, którzy nie są pracownikami naukowymi na uczelniach wyższych.
Kwestią sporną jest to, czy środki finansowe otrzymane w ramach takich programów na pokrycie kosztów stażu oraz kosztów podróży związanych z odbyciem stażu w zagranicznym ośrodku naukowym korzystają ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT.
Co mówią przepisy
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas:
a) podróży służbowej pracownika;
b) podróży osoby niebędącej pracownikiem;
– do wysokości określonych w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta