Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dużo pytań bez odpowiedzi

06 lutego 2018 | Rzecz o prawie | Adam Kosiba

Co dalej z korporacyjnym sądownictwem dyscyplinarnym.

Uchwalona przez Sejm ustawa z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (DzU z 2018 r., poz. 5), która wejdzie w życie 2 kwietnia 2018 r., niewiele powiedziała o losach postępowań dyscyplinarnych w korporacjach prawniczych dotyczących m.in. notariuszy, adwokatów, radców prawnych.

W art. 27 § 1 pkt 1b ustawodawca stanowi, że do właściwości Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego należą sprawy dyscyplinarne rozpatrywane przez SN na podstawie wymienionych ustaw korporacyjnych, m.in. ustawy z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (DzU z 2017r., poz. 2291). W przypadku postępowań dyscyplinarnych dotyczących notariuszy – w obecnym stanie prawnym – odnosi się to do kasacji, które mogą być składane do SN od orzeczeń Wyższego Sądu Dyscyplinarnego, o czym stanowi art. 63 a prawa o notariacie. Za tak rozumianym rozwiązaniem przemawia też art. 27 § 4 pkt 2 powołanej ustawy mówiący, że Wydział Drugi Izby Dyscyplinarnej rozpatruje kasacje od orzeczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament