Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyższe koszty na ostatnią chwilę

06 lutego 2018 | Prawo | Przemysław Wojtasik

projekt | Firmy rozliczą darowany i dziedziczony majątek, twórcy skorzystają z ulgi. Jeśli przepisy zostaną poprawione na czas. przemysław wojtasik

Termin zapłaty pierwszej zaliczki na podatek upływa 20 lutego. A przedsiębiorcy ciągle nie mają pewności, czy mogą rozliczać w podatkowych kosztach majątek otrzymany w spadku bądź darowiźnie. Dylematy podatkowe mają też firmy, które rozliczają przychody twórców i nie wiedzą, czy mogą stosować podwyższone 50-proc. koszty. Projekt nowelizacji przepisów jest, ale droga do wejścia w życie jeszcze daleka.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia obowiązuje zakaz rozliczania w podatkowych kosztach majątku otrzymanego w spadku lub darowiźnie.

Cios dla rodzinnych przedsięwzięć

Ministerstwo Finansów uzasadniało jego wprowadzenie koniecznością ograniczenia podatkowej optymalizacji. Już w „Rzeczpospolitej" z 30 października 2017 r. pisaliśmy, że zakaz uderzy w rodzinne przedsięwzięcia. Dzieci, które przejmą firmę po rodzicach, nie będą bowiem mogły zaliczać odpisów amortyzacyjnych do podatkowych kosztów. Dotyczy to też osób, które już wcześniej dostały rodzinne przedsiębiorstwa.

Po naszej publikacji Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym zapewniło, że przywróci możliwość rozliczania otrzymanego nieodpłatnie majątku.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament