Wspólne podatki w strefie euro niepotrzebne
Finanse | Od czasu do czasu na forum Unii Europejskiej pojawiają się pomysły ujednolicenia polityki podatkowej. Na razie nic z nich nie wychodzi, co w Polsce oceniane jest raczej pozytywnie. Anna Cieślak-Wróblewska
Ściślejsza integracja krajów strefy euro wymaga nie tylko wspólnej polityki monetarnej, ale i bardziej ujednoliconej polityki gospodarczej i fiskalnej – uważają przedstawiciele Brukseli. Do dziś nie przedstawiono konkretnych instrumentów, które miałyby służyć temu projektowi, za to pojawiło się podejrzenie, że chodzi m.in. o ujednolicenie stawek podatkowych czy też zwiększenie wpływów podatkowych tam, gdzie są niskie.
– To wynika z logiki utworzenia unii fiskalnej – zauważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Skoro taka unia przewiduje transfery wewnętrzne między członkami, nie może być tak, że kraj o wyższym opodatkowaniu finansuje działania kraju o niższym opodatkowaniu – wyjaśnia.
Na razie pomysły unii fiskalnej w strefie euro nie nabrały rozpędu. – Dla Polski to dobrze, bo dla wielu krajów ujednolicenie stawek czy poziomu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta