Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wspólne podatki w strefie euro niepotrzebne

06 lutego 2018 | Ekonomia
W eurolandzie wpływy z podatków to 25,9 proc. PKB
źródło: Rzeczpospolita
W eurolandzie wpływy z podatków to 25,9 proc. PKB

Finanse | Od czasu do czasu na forum Unii Europejskiej pojawiają się pomysły ujednolicenia polityki podatkowej. Na razie nic z nich nie wychodzi, co w Polsce oceniane jest raczej pozytywnie. Anna Cieślak-Wróblewska

Ściślejsza integracja krajów strefy euro wymaga nie tylko wspólnej polityki monetarnej, ale i bardziej ujednoliconej polityki gospodarczej i fiskalnej – uważają przedstawiciele Brukseli. Do dziś nie przedstawiono konkretnych instrumentów, które miałyby służyć temu projektowi, za to pojawiło się podejrzenie, że chodzi m.in. o ujednolicenie stawek podatkowych czy też zwiększenie wpływów podatkowych tam, gdzie są niskie.

– To wynika z logiki utworzenia unii fiskalnej – zauważa Aleksander Łaszek, główny ekonomista Fundacji FOR. – Skoro taka unia przewiduje transfery wewnętrzne między członkami, nie może być tak, że kraj o wyższym opodatkowaniu finansuje działania kraju o niższym opodatkowaniu – wyjaśnia.

Na razie pomysły unii fiskalnej w strefie euro nie nabrały rozpędu. – Dla Polski to dobrze, bo dla wielu krajów ujednolicenie stawek czy poziomu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament