Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Papierosy odchodzą do lamusa, ale nikotyna nie

06 lutego 2018 | Ekonomia

przemysł | Tytoniowi potentaci nie mają lekko. Pod presją rosnącej popularności zdrowego trybu życia stawiają na innowacje.

Urszula Piasecka

Dane Ministerstwa Zdrowia są bezwzględne. Co 6 sekund ktoś na świecie umiera z powodu chorób spowodowanych paleniem tytoniu – rocznie to 6 mln osób. Sami producenci papierosów nie chowają głowy w piasek i przyznają: chcą stworzyć nowy produkt, który da klientom przyjemność „dymka", nie zabierając im zdrowia.

Pierwszą rewolucją był e-papieros, który dostarcza do organizmu nikotynę poprzez podgrzewanie specjalnego płynu. Brak spalania sprawia, że ten sposób „palenia" jest mniej szkodliwy. W e-papierosie brak jednak tytoniu. To podstawowa wada tego rozwiązania, co potwierdzają palacze.

Mniej szkodliwych substancji

W zeszłym roku do gry o świadomych klientów mocno wkroczył Philip Morris, wypuszczając urządzenie o nazwie IQOS. W założeniu IQOS ma nie tyko w większym stopniu odzwierciedlać doznania palaczy w trakcie zaciągania się klasycznym papierosem, ale być ponadto znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia. Urządzenie podgrzewa specjalnie przygotowany tytoń do temperatury, w której uwalnia on nikotynę, ale nie dochodzi do procesu spalenia.

Po podgrzaniu pojawia się mgiełka, którą użytkownik może się zaciągnąć. Aerozol produkowany przez IQOS to jednak nie to samo co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament