Sprzeciw od decyzji nie powoduje merytorycznego załatwienia sprawy przez sąd
Od decyzji organu odwoławczego o zwrocie sprawy do I instancji można wnieść sprzeciw do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W razie uwzględnienia sprzeciwu, sąd uchyli tę decyzję.
- W związku z wydaniem przez organ II instancji decyzji o zwrocie sprawy do I instancji, strona chce wnieść sprzeciw do sądu administracyjnego. Czy skorzystanie z tego środka spowoduje, że to sąd rozstrzygnie o prawach i obowiązkach strony?
Nie. Zgodnie z art. 138 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) jedną z decyzji, jakie może wydać organ odwoławczy, jest decyzja kasacyjna polegająca na uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Taką decyzję można wydać tylko w sytuacji, gdy zaskarżona decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie.
Należy przy tym zwrócić uwagę, że po zmianach wprowadzonych od 1 czerwca 2017 r. rozszerzono uprawnienia organu II instancji dotyczące postępowania wyjaśniającego. Zgodnie z art. 136 k.p.a. zasadą jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta