Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miliardy na elektryfikację aut

06 lutego 2018 | Ekonomia
Liczby sprzedanych aut Są jeszcze niewielkie,  Ale dynamika na tym rynku jest imponująca
źródło: Rzeczpospolita
Liczby sprzedanych aut Są jeszcze niewielkie, Ale dynamika na tym rynku jest imponująca

transport | Koncerny motoryzacyjne zainwestowały już lub zadeklarowały wydanie na technologie produkcji aut elektrycznych ponad 40 mld dolarów. Ale do transportowej rewolucji wciąż jest daleko. danuta walewska

W 2017 roku sprzedaż aut z napędem elektrycznym skoczyła w Europie o 49 proc. – wynika z ostatniego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów. Z napędem alternatywnym, czyli oprócz „czystych" elektryków, także hybryd, aut jeżdżących na wodorze, gazie czy wykorzystujących ogniwa paliwowe – o 39 proc. Te liczby warto porównać z ogólnym wzrostem sprzedaży aut na rynku europejskim, który w 2017 wyniósł 3,3 proc.

Tyle że w ubiegłym roku łącznie sprzedano 953,3 tys. samochodów z napędem alternatywnym. Daleko więc jeszcze do rewolucji sprzedażowej – takie pojazdy stanowią jedynie 6,1 proc. rynku europejskiego, na którym nabywców znalazło w 2017 r. 15,6 mln nowych aut. „Czyste" elektryki wyglądają jeszcze słabiej – to jedynie 0,9 proc. rynku.

UE wymusi

Wiadomo jednak, że takich aut na rynku będzie coraz więcej i to nie dlatego, że konsumenci nagle zechcą jeździć pojazdami przyjaznymi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament