Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mroczne sekrety norweskiej wyspy

06 lutego 2018 | Kultura | Marcin Kube
Steve Sem-Sandberg Burza  Przeł. Paulina Rosińska,  Wyd. Literackie, Kraków 2018
źródło: Fotorzepa
Steve Sem-Sandberg Burza Przeł. Paulina Rosińska, Wyd. Literackie, Kraków 2018
≥Steve Sem-Sandberg, ur. w 1958 r., powieściopisarz, twórca literatury faktu, laureat m.in. szwedzkiej Nagrody Augustpriset za powieść o łódzkim getcie „Biedni ludzie z miasta Łodzi”
autor zdjęcia: Caroline Andersson
źródło: WL
≥Steve Sem-Sandberg, ur. w 1958 r., powieściopisarz, twórca literatury faktu, laureat m.in. szwedzkiej Nagrody Augustpriset za powieść o łódzkim getcie „Biedni ludzie z miasta Łodzi”

Powieści historyczne to nie podręczniki – mówi Steve Sem-Sandberg, szwedzki autor wydanej u nas „Burzy".

W książkach 59-letniego pisarza miejscem akcji jest zazwyczaj przestrzeń odizolowana od świata. W „Teresie" (polskie wydanie w 2009 r.) inspirowanej losami terrorystki Ulriki Meinhof z anarcholewicowego RAF-u była to więzienna cela. W „Ravensbruck: O Milenie Jesenskiej" (2009) oraz „Biednych ludziach z miasta Łodzi" (2011) pisarz opowiadał o Holokauście i akcję umieszczał w obozie koncentracyjnym oraz getcie.

Jego poprzednia powieść „Wybrańcy" była z kolei poświęcona wiedeńskiemu zakładowi dla chorych psychicznie, który naziści postanowili zlikwidować wraz z pacjentami. W najnowszej „Burzy" miejscem akcji jest wyspa u wybrzeży Norwegii, na którą można się dostać tylko promem.

– Dorastałem na podobnej norweskiej wyspie, skąd pochodziła rodzina mojej matki – opowiada „Rzeczpospolitej". – Naprzeciwko moich dziadków mieszkał człowiek, który w czasie wojny był członkiem kolaboranckiego rządu Quislinga. Baliśmy się zaglądać na jego posesję, bo nas straszono, że mieszka tam nazista zdolny do strasznych rzeczy. Ten strach mnie paraliżował i nosiłem go w sobie nawet po wyjeździe do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament