Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błędne pouczenie organu nie może szkodzić stronie

06 lutego 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Jeżeli strona składa odwołanie w terminie podanym jej w decyzji, to wnosi je skutecznie, nawet jeżeli złożyła odwołanie po terminie określonym w przepisach. Natomiast zastosowanie się przez stronę od innych błędnych pouczeń organu dotyczących odwołania uzasadnia przywrócenie, na jej wniosek, terminu do skorzystania z tego środka.

- W decyzji pominięto zupełnie informację o prawie strony do wniesienia odwołania, co spowodowało, że strona nie wniosła odwołania w terminie 14 dni od doręczenia jej decyzji. Czy w takim przypadku, wnosząc odwołanie po terminie, powinna ubiegać się o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania?

Tak. Zgodnie z art. 107 § 1 pkt 7 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) decyzja powinna zawierać m.in. pouczenie, czy i w jakim trybie przysługuje od niej odwołanie. W myśl art. 129 k.p.a. odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, w terminie 14 dni od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament