„Rzeczpospolita” radzi
Czy przekształcenia własnościowe mogą pozbawić pracowników prawa do trzynastki?
- Na początku tego roku pracodawca budżetowy przekazał cześć zakładu pracy w ręce prywatne. Doszło, zatem do przejęcia części zakładu pracy w trybie art. 23[1] kp. Czy pracownicy objęci takim transferem mają prawo od trzynastki za poprzedni rok w sytuacji, gdy ich nowy pracodawca trzynastek nie wypłaca?
W myśl art. 231 § 1 kp w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Skutek ten następuje z mocy prawa, a więc nowy pracodawca nie musi zawierać z pracownikami przejmowanego zakładu umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 28 września 1990 r., I PR 251/90, OSN 1992, Nr 5, poz. 78).
Z istoty instytucji przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę wynika, wprost, że stosunek pracy u nowego pracodawcy – przejmującego, zwłaszcza w zakresie rodzaju umowy o pracę oraz warunków wynagrodzenia, kształtuje się na tych samych warunkach, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta