Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do klauzuli sumienia niemal dla każdego

06 lutego 2018 | Kraj | Wiktor Ferfecki

Czy pracownik sektora usługowego będzie mógł odmówić zlecenia z uwagi na przekonania? Senat szykuje ustawę, która to ułatwi.

Drukarz z Łodzi Adam J. w 2016 roku odmówił wykonania stojaka reklamowego dla organizacji LGBT. Motywował to sprzeciwem sumienia, jednak został prawomocnie skazany na grzywnę. O klauzuli sumienia mówią też farmaceuci odmawiający sprzedaży tzw. antykoncepcji awaryjnej. Z informacji medialnych wynika, że takich aptek przybywa, choć m.in. rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że taka odmowa jest nielegalna.

Klauzula sumienia została sformułowana tylko w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Jednak jej stosowanie przez osoby niebędące lekarzami może stać się wkrótce łatwiejsze. Dlatego że senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zaczęła prace nad zmianą ustawy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10970

Wydanie: 10970

Spis treści

Monitor Księgowość i Podatki

Zamów abonament