Automat wymierzony w sędziów
Czy Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza obejść przepis konstytucji, mówiący, że złożenie sędziego z urzędu bądź jego zawieszenie może nastąpić tylko na mocy orzeczenia sądu?
W resorcie sprawiedliwości trwają prace nad przepisami umożliwiającymi automatyczne usuwanie sędziów z zawodu za popełnienie kradzieży. Wprowadzenie tego rozwiązania zapowiedział dwa i pół miesiąca temu minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro, stwierdzając 17 marca na konferencji prasowej: „W najbliższym czasie przedstawię projekt zmian w ustawie o sądach powszechnych, który spowoduje, że niejako automatycznie z mocy ustawy tego rodzaju sędzia będzie eliminowany z zawodu".
Słowa ministra były reakcją na wcześniejszy o dzień wyrok Sądu Najwyższego, który jako sąd dyscyplinarny II instancji dla sędziów zmniejszył karę sędziemu Sądu Okręgowego Pawłowi M. Popełnił on wykroczenie, kradnąc w sklepie element wiertarki o wartości 8 zł, za co sąd I instancji wydalił go z zawodu. SN złagodził wyrok, skazując Pawła M. jedynie na dwuletnie obniżenie wynagrodzenia o 20 proc.
Dotychczas nie powstały żadne założenia zapowiedzianego przez ministra aktu prawnego, mającego ułatwiać usuwanie sędziów z zawodu.
- Prace i analizy w ministerstwie jeszcze trwają, ponieważ ten przepis będzie częścią szerszej nowelizacji – mówi Jan Kanthak, szef gabinetu politycznego i rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta