Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Berlińska strategia przeczekania

06 czerwca 2018 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Powitanie niemieckiego gościa przed Pałacem Prezydenckim
źródło: AFP
Powitanie niemieckiego gościa przed Pałacem Prezydenckim

Frank-Walter Steinmeier zaapelował w Warszawie o jedność zagrożonej Unii Europejskiej.

Patrząc na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to z perspektywy zbrodni, jakich Niemcy dokonali na Polakach, dzisiejsze pojednanie graniczy z cudem – powiedział prezydent Frank-Walter Steinmeier na spotkaniu z mediami po rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Przybył do Polski w ramach obchodów stulecia niepodległości. Z tej okazji wziął udział w konferencji „Polska i Niemcy w Europie". Jego wygłoszone tam przemówienie było apelem o zachowanie jedności europejskiej jako nadrzędnej wartości. – Państwa członkowskie UE oddały część swej suwerenności, ale uzyskały suwerenność europejską, która nie stoi w sprzeczności z suwerennością narodową, lecz ją wzmacnia – podkreślił.

Wcześniejsze rozmowy prezydentów zdominowały sprawy przyszłości UE, kwestie obronności, bezpieczeństwa energetycznego i relacji dwustronnych oraz stosunku do Rosji.

W większości tych spraw Berlin i Warszawa prezentują mniej lub bardziej odmienne stanowiska. Zbieżność panuje w zasadzie jedynie w kwestii umacniania wschodniej flanki NATO, co oznacza zwiększanie obecności sił sojuszu w Polsce (w tym żołnierzy niemieckich). – Taka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament