Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ARP zasadza się na koksownię Victoria

06 czerwca 2018 | Ekonomia
Odbicie cen węgla przełożyło się na solidne zyski JSW
źródło: Rzeczpospolita
Odbicie cen węgla przełożyło się na solidne zyski JSW

Przemysł | Wałbrzyski producent koksu może nie wrócić pod skrzydła Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która nie pali się do odkupienia niedawno sprzedanej spółki. barbara oksińska

Agencja Rozwoju Przemysłu zaproponowała Towarzystwu Finansowemu Silesia odkupienie pakietu kontrolnego akcji koksowni Victoria – dowiedziała się „Rzeczpospolita". To oznacza, że zakład ten prawdopodobnie nie wróci już do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w czasie kryzysu na rynku węgla sprzedała Victorię za 350 mln zł, by ratować płynność finansową.

Na ratunek

Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria z końcem września 2016 r. przeszły z rąk JSW do dwóch kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek: Agencji Rozwoju Przemysłu (ma ok. 34 proc. akcji koksowni) i Towarzystwa Finansowego Silesia (58 proc. kapitału). Była to typowa sprzedaż ratunkowa. Z powodu kryzysu JSW znalazła się w trudnej sytuacji, a zbycie części aktywów pomogło jej przetrwać. Przedstawiciele resortu energii (nadzoruje on spółki górnicze) od razu jednak zapowiadali, że gdy tylko jastrzębską spółkę będzie na to stać, powinna odkupić Victorię.

Dlatego gdy ceny węgla odbiły się od dna i JSW znów zaczęła dobrze zarabiać, pojawiła się presja na dopięcie transakcji. Tym bardziej że aktualna struktura własnościowa Victorii – jak wynika z naszych informacji – nikomu nie jest na rękę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament