Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona na wypadek upadłości kontrahenta

06 czerwca 2018 | Raport Ekonomiczny
Najwięcej niewypłacalności jest w produkcji
źródło: Rzeczpospolita
Najwięcej niewypłacalności jest w produkcji

Finanse pod kontrolą | Jak dobrze zabezpieczyć należności Regina Skibińska

Przedsiębiorca sprzedający swoje towary lub usługi w kredycie kupieckim podejmuje ryzyko nieotrzymania należności w ustalonym na fakturze terminie. Brak zapłaty od kontrahenta może wynikać z jego kłopotów finansowych, upadłości czy braku chęci uregulowania faktur przez długi czas. Przed taką sytuacją chroni ubezpieczenie należności, które zapewnia ocenę ryzyka partnera biznesowego, windykację przeterminowanych należności oraz wypłatę odszkodowania w przypadku powstania szkody.

Raport „Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków", zrealizowane przez Deloitte na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń pokazuje, że głównym zagrożeniem dla biznesu pozostają zaległości w płatnościach. Polskie firmy miały w 2016 r. przedawnione należności na ponad 2 mld zł, ponad 100 mld zł rocznie wynoszą koszty zatorów płatniczych dla polskich firm, a aż 9 na 10 firm w Polsce deklaruje, że ma problem z opóźnieniami w płatnościach. Aż 6,3 proc. wszystkich kosztów ponoszonych przez firmy jest związane z opóźnieniami w płatnościach. Priorytetem przedsiębiorstw oprócz zwiększenia zysku jest utrzymanie płynności finansowej.

Brak zapłaty przez jednego z kluczowych klientów może przysporzyć firmie bardzo dużych kłopotów finansowych, których konsekwencją może być nawet upadłość.

Odroczony termin płatności na wystawianej fakturze to w rzeczywistości kredyt,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament