Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Handlowcy nabici w paragony z numerem NIP

06 czerwca 2018 | Prawo | Monika Pogroszewska

Sprzedawcy obawiają się, że nowelizacja VAT wymusi wymianę 1,8 mln kas fiskalnych. Ministerstwo uspokaja, że nie ma takiego obowiązku.

Już 1 lipca br. mają wejść w życie zmiany dotyczące wystawiania faktur na podstawie paragonów. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o VAT nabywca, który nie odbierze od razu faktury, może zgłosić się po nią później – tak jak dotychczas – na podstawie paragonu. Ale pojawia się nowy warunek: paragon musi zawierać numer NIP nabywcy.

Dla firmy faktura

„W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru NIP na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik. W takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę" – wyjaśnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej"".

„Nie będzie konieczna wymiana kas bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament