Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uzasadnienie orzeczeń w postępowaniu cywilnym

06 czerwca 2018 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Orzecznictwo: Arkadiusz Turczyn

Norma prawna zawarta w art. 328 § 2 k.p.c., określająca obligatoryjne elementy treści uzasadnienia, jest jednoznaczna. Ustawodawca uznał, że uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, tj. ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, a także wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa. O ile wykładnia tego przepisu nie powinna budzić wątpliwości interpretacyjnych, o tyle jednak sposób zastosowania normy prawnej z niego wywiedzionej niekiedy te wątpliwości wywołuje.

Omawiana regulacja ma również istotny wymiar społeczny, ponieważ wspomniany sposób posłużenia się nią jest jednym z najistotniejszych czynników, które kształtują spojrzenie obywatela na wymiar sprawiedliwości. Pełna realizacja wymogów tego unormowania powinna prowadzić do tego, aby adresat uzasadnienia wyroku lub postanowienia zrozumiał, dlaczego jego sprawa została w określony sposób rozstrzygnięta. Należy przy tym pamiętać, że adresatem tym jest podstawowo strona czy uczestnik postępowania, a nie tylko sąd odwoławczy czy pełnomocnik strony (odpowiednio uczestnika postępowania); tym bardziej w sytuacji, gdy na etapie przedprocesowym lub w momencie sporządzania środka zaskarżenia pełnomocnik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament