Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Składanie sprawozdań finansowych tylko w formie elektronicznej

06 czerwca 2018 | Rachunkowość | Agata Kowalik

OBOWIĄZKI | Od 1 października 2018 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany dotyczące sprawozdań finansowych. Od tego dnia będą one mogły być składane wyłącznie przez internet oraz podpisywane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem ePUAP.

 

Od ponad dwóch miesięcy obowiązują nowe zasady składania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego, wprowadzone ustawą z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw.

Obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego dotyczy podmiotów, które obligatoryjnie prowadzą księgi rachunkowe (np. spółki kapitałowe), jak i tych, które samodzielnie wybrały księgi rachunkowe jako sposób ewidencjonowania działalności gospodarczej (np. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą).

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości (uor) jednostki mają maksymalnie trzy miesiące od zakończenia roku obrotowego na przygotowanie rocznego sprawozdania finansowego. Jeżeli dla danego podmiotu rokiem obrotowym był rok kalendarzowy, wówczas termin na przygotowanie sprawozdania za 2017 rok upłynął dla niego z końcem marca br. (trzy miesiące od dnia bilansowego – art. 52 ust. 1 uor). Sporządzone sprawozdanie finansowe podlega zatwierdzeniu (przez organ uprawniony do zatwierdzania) w terminie sześciu miesięcy od dnia bilansowego (art. 53 ust. 1 uor).

Zgłoszenie do KRS

Od momentu zatwierdzenia sprawozdania zobligowane do tego jednostki mają 15 dni na jego złożenie – wraz z dodatkowymi dokumentami – w sądzie rejestrowym (art. 69 ust. 1 uor)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament