Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokumentacja podatkowa musi być sporządzana dla każdego roku trwania transakcji

06 czerwca 2018 | Rachunkowość | Tomasz Ulatowski

Dokumentacja cen transferowych dla transakcji lub innego zdarzenia, kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym, powinna być corocznie aktualizowana, nawet jeśli nie zaszły żadne istotne zmiany ich warunków.

Takie stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji ogólnej ministra finansów z 28 marca 2018 r. w sprawie aktualizacji dokumentacji podatkowej (DCT.8201.6.2018).

Wydana interpretacja przesądza o obowiązku posiadania przez podatników dokumentacji podatkowej za każdy rok trwania transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w art. 9a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 25a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika bowiem z przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2017 r., dokumentacja podatkowa, o której mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o CIT oraz 25a ust. 1 ustawy o PIT (tzw. dokumentacja cen transferowych) dla transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń, których warunki zostały ustalone lub narzucone z podmiotami powiązanymi, kontynuowanych w kolejnym roku podatkowym podlega „przeglądowi i aktualizacji" nie rzadziej niż raz na rok podatkowy, przed dniem upływu terminu określonego dla złożenia zeznania podatkowego za kolejne lata. Zdaniem ministra finansów, oznacza to, że aktualizacja dokumentacji powinna być sporządzona za kolejny rok trwania transakcji, nawet jeśli nie doszło do istotnych zmian w przebiegu transakcji.

Co wynika z rozporządzeń

Takie stanowisko jest motywowane charakterem informacji, jakie powinny być...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament