Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak księgować wydatki płacone firmowymi kartami

06 czerwca 2018 | Rachunkowość

Sposób ujmowania zakupów z użyciem kart płatniczych powinien być opisany w polityce rachunkowości jednostki. Dobrze zorganizowany pozwoli prawidłowo ewidencjonować koszty i kontrolować rozrachunki z użytkownikami kart.

Obrót gotówkowy i bezgotówkowy są uzupełniającymi się elementami systemu płatniczego. Z różnych przyczyn podmioty gospodarcze zaczęły w ciągu ostatnich kilkunastu lat odchodzić od płatności gotówkowych w obrocie gospodarczym na rzecz rozliczeń bezgotówkowych. Wiele firm, oprócz prowadzenia rachunków bankowych do realizacji różnych celów biznesowych oraz korzystania ze środków płatniczych w fizycznej postaci (kasa), rozlicza się za pomocą innych, bezgotówkowych środków płatniczych, takich jak karty płatnicze. Warto przypomnieć, jak księgować związane z nimi operacje gospodarcze oraz jak prezentować je w sprawozdaniu finansowym.

Ogólne definicje zawarte w art. 2 ustawy o usługach płatniczych mówią, że karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki lub umożliwiająca złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowaną przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków. Akceptant to z kolei odbiorca inny niż konsument, na rzecz którego agent rozliczeniowy świadczy usługę płatniczą, a agent rozliczeniowy jest opisany jako dostawca prowadzący działalność w zakresie świadczenia usługi płatniczej. Usługa płatnicza polega na umożliwianiu wykonania transakcji płatniczych, zainicjowanych przez akceptanta lub za jego pośrednictwem, instrumentem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament