Radcowie: nie boimy się o przyszłość swoich kancelarii
Raport | Lojalny klient, rzetelność i praktyczne porady to wciąż klucz do sukcesu na prawnym rynku.
„Konkurencyjność jednoosobowych i małych kancelarii radców prawnych. Diagnoza i prognoza" – to tytuł badania, jakie wśród radców prawnych przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na zlecenie Krajowej Izby Radców Prawnych. Wyłania się z niego obraz prawnika zadowolonego z obranej ścieżki zawodowej, któremu jednak przyszło prowadzić działalność w czasach trudnych dla zawodów prawniczych.
Od ponad dziesięciu lat obserwujemy bowiem m.in. intensywny wzrost liczby przedstawicieli tych zawodów, natomiast zapotrzebowanie na ich usługi proporcjonalnie nie wzrasta. Z coraz większym rozmachem działają za to kancelarie doradztwa prawnego.
Powoli zmienia się również model klienta firm prawniczych, który staje się bardziej dojrzały i ma lepszą świadomość prawną. Do tego prawnicy muszą zdać sobie sprawę, że świadczą usługi w dobie rozwiniętego marketingu, internetu i nowych technologii.
Rosnąca presja konkurencji
Samorząd radców chciał się dowiedzieć, jak w tym świecie radzi sobie większość jego członków: tych prowadzących jednoosobowe lub małe kancelarie prawne, działające w całym kraju i obsługujące przede wszystkim klientów indywidualnych oraz małe przedsiębiorstwa.
Okazało się, że wpływ na postrzeganie przez kancelarie radcowskie własnej pozycji na tym rynku zależy od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta