Wycena biegłego nie będzie podstawą liczenia odpisów
Wartość początkową spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego można ustalić na podstawie ceny nabycia lub jako iloczyn metrażu i kwoty 988 zł.
Prowadzę działalność gospodarczą od 2013 r. W 2001 r., jeszcze przed założeniem firmy, przekształciłem, za zgodą spółdzielni mieszkaniowej, lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Lokal od początku był eksploatowany na cele prywatne. W 2013 r. przeprowadziłem gruntowny remont tego mieszkania. W związku z tym, że remont mieszkania był związany z jego użytkowaniem na własne cele mieszkaniowe, a nie na cele prowadzonej działalności gospodarczej, nie gromadziłem faktur i rachunków dotyczących wydatków na zużyte materiały i wykonane usługi.
Teraz chciałbym wykorzystywać to mieszkanie w prowadzonej działalności gospodarczej i wprowadzić do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ponieważ nie dysponuję dokumentami potwierdzającymi koszty remontu, zamierzam zlecić wycenę mieszkania biegłemu rzeczoznawcy majątkowemu. Czy określenie wartości początkowej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na podstawie tej wyceny będzie prawidłowe? – pyta czytelnik.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może być amortyzowane przez przedsiębiorcę. Ten składnik wartości niematerialnych i prawnych podlega amortyzacji, z zastrzeżeniem art. 22c ustawy o PIT, jeśli został nabyty od innego podmiotu, nadaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta