Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma zgody na dzielenie kompleksowej usługi restauracyjnej

06 czerwca 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Stosowanie obniżonych stawek podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka zarządzająca siecią lokali, pełniących też funkcję klubów muzycznych, w których oferuje do spożycia klientom różnego rodzaju produkty żywnościowe, przede wszystkim napoje. Żywność przygotowywana i podawana jest w jej lokalach, które są w pełni wyposażone oraz jest w nich zatrudniona obsługa. Za zamówiony produkt klient płaci jedną cenę wynikającą z cennika.

Spółka uważała, że wydanie produktu żywnościowego wraz z wykonaniem czynności dodatkowych na rzecz klienta stanowi świadczenie usług restauracyjnych. W konsekwencji powinno być postrzegane jednolicie dla celów VAT, tj. traktowane jako świadczenie złożone.

Stanowisko fiskusa częściowo okazało się zbieżne z oczekiwaniami spółki. Jednak w ocenie urzędników w przypadku świadczenia usługi restauracyjnej obejmującej wydanie produktów wymienionych w poz. 7 załącznika do rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie obniżonych stawek, komponent „produktowy", a nie „usługowy" jest decydujący dla objęcia tego świadczenia właściwą stawką VAT. Dlatego konieczne jest stosowanie 23-proc. stawki podatku do całości usługi restauracyjnej, w której...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11069

Wydanie: 11069

Spis treści
Zamów abonament