Nie ma zgody na dzielenie kompleksowej usługi restauracyjnej
Stosowanie obniżonych stawek podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej.
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka zarządzająca siecią lokali, pełniących też funkcję klubów muzycznych, w których oferuje do spożycia klientom różnego rodzaju produkty żywnościowe, przede wszystkim napoje. Żywność przygotowywana i podawana jest w jej lokalach, które są w pełni wyposażone oraz jest w nich zatrudniona obsługa. Za zamówiony produkt klient płaci jedną cenę wynikającą z cennika.
Spółka uważała, że wydanie produktu żywnościowego wraz z wykonaniem czynności dodatkowych na rzecz klienta stanowi świadczenie usług restauracyjnych. W konsekwencji powinno być postrzegane jednolicie dla celów VAT, tj. traktowane jako świadczenie złożone.
Stanowisko fiskusa częściowo okazało się zbieżne z oczekiwaniami spółki. Jednak w ocenie urzędników w przypadku świadczenia usługi restauracyjnej obejmującej wydanie produktów wymienionych w poz. 7 załącznika do rozporządzenia z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie obniżonych stawek, komponent „produktowy", a nie „usługowy" jest decydujący dla objęcia tego świadczenia właściwą stawką VAT. Dlatego konieczne jest stosowanie 23-proc. stawki podatku do całości usługi restauracyjnej, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta