Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To nie koniec kłopotów funduszy

06 września 2018 | Moje pieniądze | Ewa Bednarz
źródło: AFP
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Inwestycje | W sierpniu ucierpiały nie tylko inwestycje w papiery tureckie, ale także w fundusze europejskie i rynków wschodzących

 

Sierpień okazał się trudnym miesiącem dla funduszy, zwłaszcza tych, które powiązane były z rynkiem tureckim. Na szybkie nadrobienie strat szansa jest niewielka.

Największe straty przyniosły jednostki funduszu Investor Turcja. Przez pierwsze trzy tygodnie sierpnia ich posiadacze stracili ponad 23 proc. zainwestowanego kapitału. Niewiele mniej, bo 22 proc., na minusie znalazł się fundusz UniAkcje Turcja. Najmniej ucierpiała Arka BZ WBK Akcji Tureckich – niecałe 17 proc.

Zmiana strategii Quercusa Turcja i przekształcenie go z początkiem kwietnia w Quercus Europa okazała się więc strzałem w dziesiątkę. Towarzystwo wprawdzie podkreślało na początku roku (kiedy przygotowywało się do zmiany), że ekonomiści podtrzymują pozytywne nastawienie do tureckiej gospodarki w 2018 r., ale perspektywa długoterminowa jest niejednoznaczna. Już wtedy brak zaufania budził duży wpływ polityków na bank centralny, problemy tureckiej gospodarki oraz zaniechanie reform przez rząd. Zdaniem Quercusa nic nie wskazywało też na to, aby negatywny trend tureckiej waluty miał się trwale poprawić, a ze względu na wysokie koszty hedging walutowy stał się nieefektywny.

Pogrążanie przez politykę

Turecka lira do początków sierpnia straciła w stosunku do dolara 25 proc., później...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament