Cudzoziemka w ciąży na etacie, ale z zakazem pracy
Aleksandra Księżyk radca prawny, Dyrektor Działu Prawnego w Warszawie Kancelarii Russell Bedford Dmowski i Wspólnicy Kancelaria Adwokacka sp. k.
Pracownice skierowane z agencji pracy tymczasowej mają zagwarantowane – po spełnieniu określonych warunków – przedłużenie umowy do dnia porodu. Sprawa się komplikuje, gdy chodzi o cudzoziemkę, której kończy się pozwolenie na pracę w Polsce.
Ustawa z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 962) w swoich założeniach miała m.in. zwiększenie ochrony praw pracowników tymczasowych poprzez:
- ograniczenie czasu zatrudniania pracownika tymczasowego maksymalnie do okresu nie dłuższego niż 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy,
- obowiązek prezentowania jasnych zasad wynagradzania,
- obowiązek prowadzenia ewidencji czasu pracy w formie papierowej i elektronicznej.
Istotna zmiana dotyczyła również pracownic – cudzoziemek będących w ciąży. Otóż w sytuacji, gdy łączny okres skierowania do pracy takiej pracownicy wynosi minimum 2 miesiące i umowa miałaby ulec rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży, z mocy prawa okres trwania takiej umowy przedłuża się do dnia porodu. Wynika to z art. 13 ust. 3 ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Zgodnie z nim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta