Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie lekarskie pod palmami

06 września 2018 | Kadry i Płace | Katarzyna Magnuska

TRYB | Jeśli pracodawca dowie się, że pracownik wziął zwolnienie lekarskie, żeby wyjechać na wakacje, może go zwolnić dyscyplinarnie, o ile będzie mógł dowieść, że taki wyjazd przedłużył jego rekonwalescencję.

Sezon wakacyjny jest dla pracodawców szczególnie trudny. Z jednej strony muszą wziąć pod uwagę plany urlopowe pracowników, a z drugiej – tak ułożyć plan urlopów, by zapewnić ciągłość pracy w zakładzie. Nic dziwnego, że szefowi podnosi się ciśnienie, gdy na portalu społecznościowym pojawi się zdjęcie opalonego pracownika, który ledwie dwa dni temu przyniósł zwolnienie lekarskie.

Wyjazd choćby z kroplówką

Zwolnienie lekarskie pojawia się w kontekście planów urlopowych pracowników w dwóch odsłonach. Po pierwsze wytężona praca w ciągu roku może skończyć się zwolnieniem chorobowym tuż przed wyczekiwanym urlopem. Po drugie, ZLA często wykorzystują pracownicy, którym pracodawca nie udzielił wolnego w okresie, na jaki podwładny wykupił wczasy.

Jeżeli choroba dopadnie pracownika na dzień przed zaplanowanym urlopem wypoczynkowym, przełożony ma obowiązek przesunąć urlop na późniejszy termin uzgodniony z pracownikiem (art. 165 kodeksu pracy). Co jednak w sytuacji, gdy wczasy zostały już opłacone, nie ma możliwości zmiany terminu wyjazdu, a szef nie udzielił urlopu lub pracownik leży złożony chorobą na dzień...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament