Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zatrudnienie dziecka wymaga więcej zgód

06 września 2018 | Kadry i Płace | Paulina Grotkowska

Osoba, która nie skończyła 15 lat, może pracować tylko w czterech branżach. Potrzebuje jednak do tego zgody rodzica i inspektora Państwowej Inspekcji Pracy.

Niezaplanowany kompleksowo, a ograniczony jak dotychczas charakter nowelizacji przepisów prawa pracy dotyczących pracowników młodocianych, skutkuje aktualnym przyspieszeniem prac dostosowawczych. Całościowy zakres i kierunek zmian, w tym w zakresie aktów wykonawczych, nie jest jeszcze w pełni znany. Wiadomo jednak, że możliwość zatrudniania dzieci poniżej 15. roku życia – czyli tych nie mogących korzystać z praw pracowników młodocianych – pozostanie aktualna przynajmniej w części.

Kultura lub reklama

Art. 190 § 2 k.p., który zabrania zatrudnienia młodocianego poniżej 15. roku życia, jest dość nieścisły. Takie zatrudnienie jest bowiem możliwe na podstawie art. 3045 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem osoba młodsza niż 16-letnia może wykonywać pracę bądź inne zajęcia zarobkowe (czyli również w ramach umowy cywilnoprawnej)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament