Dla integracji szczególne znaczenie ma wymiana handlowa i przepływ inwestycji
praca | Struktura zatrudnienia zbliża się u nas do rozwiniętych gospodarek, gdzie o przewadze konkurencyjnej decydują wysoko wykwalifikowani pracownicy. Anita Błaszczak
Już co piąty pracujący Polak jest specjalistą. Na koniec I kwartału br. na stanowiskach specjalistycznych pracowała rekordowa liczba ponad 3,3 mln osób. To prawie o 5 proc. więcej niż przed rokiem i aż o jedną czwartą więcej niż na początku obecnej dekady, gdy specjaliści stali się najszybciej rosnącą grupą zawodową – wynika z analizy danych GUS. Nieco wolniej, ale też w szybkim tempie – o ok. 20 proc. – zwiększyła się w tej dekadzie licząca już 2,2 mln osób grupa techników (i innego średniego personelu w firmach). To oni byli też liderami wzrostu w ostatnich dwóch latach boomu na rynku pracy.
Odwrót od prac biurowych
Ten trend nie dziwi ekonomistów i ekspertów rynku pracy. Jak ocenia Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych, zmiany na polskim rynku pracy i stopniowy wzrost znaczenia zawodów wymagających wysokich kwalifikacji potwierdzają, że gospodarczo doganiamy najbardziej rozwinięte kraje Europy i USA.
Tam w strukturze zatrudnienia liczą się przede wszystkim specjaliści, menedżerowie i technicy – wykonujący nierutynowe prace – oraz zawody związane bezpośrednio z usługami dla klientów (m.in. w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta