Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boom na żeglarstwo

06 września 2018 | Życie Pomorza Zachodniego
źródło: AdobeStock
źródło: AdobeStock
źródło: AdobeStock
źródło: marcin bielecki

Sport i rekreacja | Nowa marina na 226 jachtów z wielkim kompleksem mieszkalno-konferencyjnym w Szczecinie-Dąbiu, powrót sławnego ośrodka szkoleniowego w Trzebieży i kolejne porty jachtowe w nadmorskich kurortach. Na Pomorzu Zachodnim trwa żeglarski boom inwestycyjny z wykorzystaniem unijnych środków.

 

Największa z nowych marin - nie tylko w skali miasta, ale i prawdopodobnie Polski - powstaje w Szczecinie. W południowej części jeziora Dąbie, kilkanaście km od centrum miasta i dosłownie kilka km od autostrady do Berlina powstaje port, który ma pomieścić aż 226 jednostek. Największe miejsca postojowe przyjmą jachty o długości 15 m. Planowana powierzchnia portu ma wynosić 29 tys. mkw. W planie jest budowa m.in. dwóch falochronów o łącznej długości 423 m i czterech pomostów o długości 333 m.

- Na chwilę obecną prace przy budowie portu są już dalece zaawansowane - wyjaśnia Bożena Szeszko, prezes zarządu fundacji Sun & Sail, właściciela mariny. - Inwestycja zakłada przeprowadzenie prac bagrowniczych, zmierzających do pogłębienia do 3 m fragmentu jeziora Dąbia, tam gdzie będą falochrony, pomosty i droga wejściowa dla jednostek. Część piasku zostanie wykorzystana do podniesienia terenu lądowego mariny.

Koszt budowy mariny wyliczono na 12,3 mln zł, z czego aż 4,8 mln zł będzie pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Zachodniopomorskiego. Dlatego też - zgodnie z umową na dofinansowanie - budowa musi się zakończyć jeszcze w tym roku.

Ogrzeje solanka

Na samej marinie jednak się nie skończy. Fundatorzy fundacji Sun & Sail - dwaj chińscy biznesmeni od wielu lat prowadzący interesy w Szczecinie - zaplanowali tuż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament