Innowacyjność wymaga współpracy wszystkich
gospodarka | Do stworzenia i wykorzystania potencjału innowacyjności w regionach konieczna jest skoordynowana praca wyższych uczelni, przedsiębiorców i lokalnego samorządu. Mateusz pawlak
O współpracy dyskutowano w trakcie debaty „Współdziałanie firm, administracji i środowisk naukowych jako niezbędny warunek rozwoju innowacyjności w Polsce na poziomie lokalnym i globalnym". Jak mówił Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, prezentując wyniki badania „Indeks Millennium 2018", inwestycje w innowacje stają się głównym źródłem przewag konkurencyjnych. Od trzech lat analitycy banku prowadzą autorskie badanie potencjału innowacyjności województw. Maliszewski podkreślił, że pierwsza piątka jest ta sama od trzech lat: mazowieckie, małopolskie, pomorskie, dolnośląskie i lubelskie.
Rozpoczynając debatę Andrzej Gliński, członek zarządu Banku Millennium zwrócił uwagę, że w Polsce liderami innowacyjności są duże ośrodki akademickie i biznesowe, a ich cechą wspólną rozbudowana baza naukowa i badawczo-rozwojowa.
– Kształcenie wykwalifikowanej kadry jest dziś jednym z głównych czynników atrakcyjności inwestycyjnej. To w tych województwach wzrasta liczba osób, saldo migracji jest dodatnie, co sprzyja lokowaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta