Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop okolicznościowy może przepaść

06 września 2018 | Kadry i Płace | Roman Zemanek

UPRAWNIENIA | Pracodawca nie musi udzielać zwolnienia od pracy pracownikowi, jeśli występuje on o to długo po zdarzeniu, którego wystąpienie uzasadniało to wolne.

- Do kiedy, po jakimś wydarzeniu w rodzinie, pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy? Na początku lipca br. mój syn miał ślub. W tamtym czasie, ze względu na wiele spraw związanych z organizacją tych uroczystości, korzystałem z urlopu wypoczynkowego. Pracodawca nie chce mi teraz wydać urlopu okolicznościowego, twierdząc, że już mi przepadł. Czy ma rację? – pyta czytelnik.

Na wstępie należy wyjaśnić, że w powszechnie obowiązującym prawie pracy brak jest pojęcia „urlop okolicznościowy". Sprawa przedstawiona w zapytaniu dotyczy sytuacji, o której mowa w § 15 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament