Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartość posiłków w delegacji ponad dietę podlega składkom

06 września 2018 | Kadry i Płace | Aleksandra 
Nowakowska

Bezpłatne wyżywienie w czasie podróży służbowej stanowi przychód pracownika, jeżeli przekracza limity diety wynikające z rozporządzenia o należnościach z tytułu podróży służbowej.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 4 kwietnia 2017 r. (II UK 75/16).

Sprawa dotyczyła decyzji ZUS, w której Zakład nie zgodził się ze stanowiskiem spółki. Zgodnie z nim, wartość wyżywienia zapewnionego pracownikom w trakcie podróży służbowych nie wlicza się do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Spółka planowała wprowadzić nowy regulamin podróży służbowych. W związku z tym skierowała do ZUS wniosek dotyczący określenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników odbywających takie podróże. Spółka zamierzała zrezygnować z wypłaty diet w zamian za zapewnienie pracownikom całodziennego wyżywienia w trakcie delegaci. Koszty wyżywienia miały być wyższe niż diety wynikające z rozporządzenia MPiPS z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament