Polska liderem w regionie
Opinia | Zeszły rok był sprzyjający dla przedsiębiorstw w regionie.
Coface po raz 13. przygotował ranking 500 największych firm z Europy Środkowo-Wschodniej, sklasyfikowanych pod względem obrotów wygenerowanych w 2017 r.
Zeszły rok był sprzyjający dla przedsiębiorstw w regionie CEE. Średni wzrost gospodarczy Europy Środkowo-Wschodniej wzrósł do 4,5 proc., co było nie tylko szybszym tempem niż w poprzednim roku, ale również najwyższym wzrostem gospodarczym od 2008 r.
Główną siłą napędową ekspansji gospodarczej była konsumpcja gospodarstw domowych wspierana przez poprawę na rynku pracy. Stopa bezrobocia w krajach regionu CEE sięgnęła wieloletnich minimów i w większości gospodarek była na niższym poziomie niż średnia unijna. Zgodnie z metodologią unijną stopa bezrobocia w Polsce sięgnęła 4,3 proc. na koniec 2017 r., a w Czechach wyniosła 2,4 proc., to najniższy poziom w całej Unii Europejskiej.
Wynagrodzenia dynamicznie się zwiększały, nawet w tempie dwucyfrowym – miało to miejsce na Węgrzech i w Rumunii. W rezultacie gospodarstwa domowe były skłonne zwiększać wydatki konsumpcyjne, które nie zostały ograniczone nawet w obliczu wzrostu inflacji. Wzrost cen, jaki miał miejsce w 2017 r., mimo że nie był wysoki, sprawił, iż niektóre banki centralne w regionie zaczęły podnosić stopy procentowe jako pierwsze w Unii Europejskiej – Czechy i Rumunia rozpoczęły cykl podwyżek stóp procentowych.
Rok 2017 to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta