Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adwokaci i radcy nie chcą donosić na klientów

06 września 2018 | Prawo

projekt | Ujawnianie schematów podatkowych godzi w podstawy zawodów zaufania publicznego. paweł rochowicz

O planach międzynarodowych struktur biznesowych mających wpływ na podatki trzeba będzie informować już od przyszłego roku. Tak zakłada projekt zmian w ordynacji podatkowej, opracowany przez Ministerstwo Finansów. W ten sposób ma być wdrożona europejska dyrektywa zapobiegająca nadużyciom podatkowym. Przedstawiciele samorządów radców i adwokatów twierdzą: to propozycja nie do przyjęcia. Ich zdaniem narusza to tajemnicę zawodową, czyli fundament wykonywania ich pracy– nierzadko związanej z podatkami.

Nowy obowiązek ma, według Ministerstwa Finansów, przyczynić się do uszczelnienia systemu podatkowego. Mają nim być objęci nie tylko sami podatnicy, ale też „promotorzy". Jeśli nie dopełnią obowiązku, zapłacą karę administracyjną – do 10 mln zł.

Atak na fundament

– Projekt nie tylko uchyla tajemnicę adwokacką, ale wręcz nakłada obowiązek podawania informacji związanych z wykonywaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament