Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmowy uniform bez ulgi w składkach

06 września 2018 | Kadry i Płace | Marcin Nagórek


UBEZPIECZENIA | Ekwiwalent za odzież i obuwie nie korzysta ze zwolnienia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia pracownika, jeśli tych rzeczy nie można uznać za robocze i zgodne z wymogami bhp. Marcin Nagórek 
radca prawny

 

∑ Nasza spółka prowadzi trzy stacje paliw. ZUS wydał decyzję, w której uwzględnił do oskładkowania ekwiwalenty miesięczne za odzież / obuwie. Jako uzasadnienie podano brak wykazu stanowisk, na których można używać własnej odzieży/obuwia, brak zasad wypłaty i zgody pracowników, którzy sami kupowali odzież, ale nie roboczą i bez wymogów bhp. Decyzję uważamy za złą, ponieważ te ekwiwalenty są wyłączone ze składek. Poza tym pracownicy sami dbali o te rzeczy. Czy jest szansa na zmianę decyzji przez sąd? – pyta czytelniczka.

Z wysokim prawdopodobieństwem decyzja ZUS jest słuszna. Przychód pracowników z tytułu opisanego w zapytaniu ekwiwalentu za odzież nie korzysta z wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Wynika to z następujących okoliczności.

Bez ZUS wyjątkowo

Po pierwsze, z regulacji art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1778 ze zm.) wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników stanowi przychód, a podstawą składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe tych osób jest podstawa wymiaru składek emerytalno-rentowych. W korelacji pozostają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11147

Wydanie: 11147

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament