Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transparentność wymiaru sprawiedliwości według ministra Ziobry

12 września 2018 | Sądy i Prokuratura | Dariusz Mazur, 
Dominik Czeszkiewicz
źródło: Shutterstock

Suweren, który chce wiedzieć zbyt dużo, staje się niewygodny dla władzy

Transparentność życia publicznego i prasowa kontrola nad władzą państwową to podstawy ustroju demokratycznego. Artykuł 54 ust. 1 konstytucji każdemu zapewnia wolność wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. To prawo ma bezpośrednie przełożenie na dostęp obywatela do niezawisłego i bezstronnego sądu. Z kolei prawo do sprawiedliwego i publicznego rozpatrzenia sprawy w rozsądnym terminie przez niezawisły i bezstronny sąd gwarantuje art. 6 europejskiej konwencji praw człowieka i podstawowych wolności. Wreszcie zasada wolności wyrażania opinii obejmuje m.in. wynikające z art. 10 konwencji prawo do otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych. Dostęp opinii publicznej do informacji o działaniach organów wymiaru sprawiedliwości i szeroko pojętych organów ochrony prawnej z jednej strony poddaje je demokratycznej kontroli, a z drugiej buduje zaufanie społeczne do ich działalności.

Opinia publiczna ma prawo dostępu do informacji dotyczących interesu publicznego. Ich gromadzenie jest zaś niezbędną czynnością przygotowawczą w pracy dziennikarzy oraz chronionym elementem wolności prasy, co odnosi się też do organizacji pozarządowych.

Czy jesteście ślepi?

Powaga władzy sądowej oznacza w szczególności, że sądy powszechne są akceptowane jako forum rozwiązywania sporów prawnych oraz rozstrzygania o winie lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament