Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Limit kosztów gotówkowych dotyczy tylko firm

12 września 2018 | Rachunkowość | Bartłomiej Łukasik

Prowadzący działalność gospodarczą może odliczyć w całości wydatek na zakup od osoby fizycznej, która nie jest przedsiębiorcą, zrealizowany bez pośrednictwa rachunku płatniczego, nawet jeśli to kwota powyżej 15 tys. zł.

Taki wniosek płynie z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 lipca 2018 r. (0113-KDIPT2-1.4011.308.2018.1.MD).

Przedsiębiorca, czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami, rozliczający w zakresie podatku dochodowego os osób fizycznych dochody z tej działalności na zasadach ogólnych, zamierza kupić samochód osobowy, o wartości większej niż 15 tysięcy złotych. Stroną transakcji ma być osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, nieposiadająca konta bankowego, a płatność zostanie przekazana kontrahentowi w formie gotówkowej.

Przedsiębiorca wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu całego wydatku w przedmiotowej transakcji. Sam uważał, że transakcja może zostać w całości zaliczona do kosztów uzyskania przychodu z uwagi na wypełnienie dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament