Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oktawia Nowacka: Czerpać siłę z natury

12 września 2018 | Forum Krynica | Olgierd Kwiatkowski
źródło: AFP

Brązowa medalistka olimpijska z Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym opowiada, jak można uprawiać sport na wysokim poziomie, będąc weganinem.

Dwa lata temu na igrzyskach w Rio sprawiła największą niespodziankę w polskiej reprezentacji. Zajęła trzecie miejsce w olimpijskich zawodach pięcioboju nowoczesnego. Przed ostatnią konkurencją, biegiem, była pierwsza, ale mimo że to właśnie bieganie zawsze było jej atutem, spadła na trzecie miejsce. Podczas krynickiego forum „Sport–zdrowie–pieniądze" tłumaczyła, że było to konsekwencją kontuzji.

Biegać lubi od dziecka. Tę pasję wyniosła z domu. Jej tata jest trenerem lekkoatletyki. Dziadek był trenerem lekkiej atletyki. Tata z mamą poznali się na stadionie. Bieg – jeśli nie ma kontuzji – jest koronną konkurencją medalistki olimpijskiej. W Krynicy Nowacka tylko na chwilę wróciła do startu w Brazylii. Potem z wielką pasją opowiadała o swoim odżywianiu, diecie wegańskiej. Woli ją zresztą nazywać dietą naturalną.

Byłam zawodniczką, która często łapała kontuzje. Nie wiedziałam, dlaczego tak się dzieje. Może dlatego, że byłam osobą, która nie czuje bólu lubnie zwraca uwagi na ból. Wiele kontuzji było z tego powodu, że nie umiałam powiedzieć sobie: dość. W 2011 roku przeciążyłam kolano. Zrobiła mi się torbiel. Podobno bardzo rzadki przypadek. Torbiel była miejscowiona między więzadłami krzyżowymi. Nie mogłam ruszać kolanem, sezon miałam z głowy.

Pomalutku weszłam w trening, zaczęłam się przygotowywać do kwalifikacji do igrzysk w Londynie. Trener dał mi szansę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11152

Wydanie: 11152

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament